Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stlaní postelí-zajímavé

Jak se správně starat o postel?

Asi to budeme nerady slyšet, ale správně se o postel starají naše děti, když jen tak odhrnou peřinu a mírně natřepou polštář – prokážou tím určitou snahu po sobě ustlat, ale moc to nepřehání. Podle odborníků to ale dělají správně!

„Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Je také důležité, aby se z nich uvolnila vlhkost, která se do nich dostane během noci. Proto ráno pořádně vyvětrejte ložnici, a pokud přes postel dáváte přehoz nebo uklízíte peřiny do peřiňáku, učiňte tak až několik hodin po větrání,“ radí Monika Poláková z Jysku. Pokud to dodržíme, vlhkost se uvolní a přikrývka zůstane vzdušná a příjemná.

Pozor, když se rozhodneme – ať už kvůli tomu, že doma máme alergika nebo jako prevenci – kupovat polštáře a přikrývky, které se dají prát. Je důležité sledovat údaje o doporučené údržbě. Pokud zvolíme ty pratelné na čtyřicet, nebo i šedesát stupňů, boj s roztoči prohráváme! K jejich zničení jsou totiž třeba teploty vyšší než šedesát stupňů! Pro alergiky bychom tak měly kupovat výhradně soupravy, které lze vyvařovat.

Existuje ale i druhá extrémní teplota, která roztočům nesvědčí. A to je mráz. Mnohé už možná tuší, jak je to s tím větráním peřin venku. Je samozřejmě vhodné a žádané, ale ne v létě. Ideální den, kdy vyneseme peřiny na zahradu nebo balkon, je takový, kdy svítí slunce, teploty se pohybují pod bodem mrazu a pokud mírně fouká, tím lépe! Roztoči nemají rádi sluneční paprsky, mráz je spolehlivě zničí a při teplotách pod nulou bývá také minimální vlhkost vzduchu!

Proto, milé dámy, nepeskujme své děti, že už si zase neustlaly postel a jak to bude v jejich pokoji vypadat! Raději je napodobme, zdraví je totiž přednější!